WYCIECZKA DO KRAKOWA

IMG_0724

Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czy­tają tyl­ko jedną stronę

św.Augustyn

We wtorek, 20 listopada wybraliśmy się (uczniowie klas II – VII wraz z wychowawcami) na wycieczkę do Krakowa. Kiedy wyruszaliśmy o godzinie 8.30… padał śnieg. Na szczęście w Krakowie przywitała nas bardziej życzliwa pogoda. Co prawda był dosyć rześki wiatr, ale nie padało i momentami nawet pojawiało się słoneczko.

Pierwszym punktem była wizyta w kinie – grupa młodsza śledziła losy „Potwornej rodzinki” – rodziców i dwójki dzieci. Każde z nich boryka się z różnymi problemami w związku z czym cała rodzina pogrążona jest w kryzysie. Aby chociaż na chwilę zapomnieć o kłopotach wybierają się na bal przebierańców. Wszystko jest świetnie dopóki na skutek klątwy ich przebrania stały się… rzeczywistością. Aby odzyskać swoje pierwotne kształty, będą musieli przepracować wzajemne animozje, a także prywatne problemy i stać się na powrót „szczęśliwą rodziną”. Nauki dla młodszych widzów – po pierwsze wygląd nie ma znaczenia – liczy się to, co jest w środku, a po drugie budzenie strachu w innych prowadzi do tego, że nie ma się przyjaciół.

Starsi uczniowie z kolei przeżywali niezwykłe przygody wraz z Julką i Olkiem – bohaterami filmu „Tarapaty”. Poznajemy ich tuż po zakończeniu roku szkolnego. Julka, która przestała  wierzyć w prawdziwą przyjaźń, bo do tej pory zawsze ktoś ją zawodził zamiast do Kanady do rodziców(którzy zapomnieli kupić dla niej bilet) trafia do ciotki, która nie jest zachwycona tym faktem. Rozczarowana Julka na szczęście poznaje Olka – swojego rówieśnika, którym opiekuje się niania Agata. Olek, który razem ze swoim psem Pulpetem codziennie pakuje się w nowe kłopoty (i ma przy tym niesamowity ubaw), szybko zaprzyjaźnia się z Julką i zaczyna się dziać… Wszystkie przygody kończą się szczęśliwie dla Julki i Olka, a Julka na nowo zaczyna wierzyć w przyjaźń.

Kolejny punkt wycieczki to złożenie wiązanek na grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Józefa Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu.

Potem małe „co nieco” na mieście i dalsza część programu – Kraków Vax Museum – muzeum figur woskowych, gdzie spotkali znanych i lubianych aktorów, celebrytów, piosenkarzy, postaci z filmów i bajek dla dzieci.

Ostatnie atrakcje – i znów się rozdzieliliśmy –młodsi zaś udali się do PAPUGARNI AMAZONIA, a tu nie tylko mogli obejrzeć te egzotyczne ptaki z bliska, ale nawet je nakarmić. Oczywiście pod okiem wyspecjalizowanych opiekunów.

Uczniowie klas V – VII do Podziemi Rynku Głównego, gdzie przenieśliśmy się na krótki moment w czasy średniowiecza, aby zobaczyć jak wyglądał rynek, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik. Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość – konstrukcje, obiekty i architektura, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; to najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty. Jest to miejsce, którego klimat buduje także współczesna technika, proponująca nowy, inny rodzaj spotkań z historią i zabytkami.