WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

IMG_4646

Według tradycji chrześcijańskiej św. Mikołaj był biskupem Miry – krainy znajdującej się na terenie obecnej Turcji. Był on pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Jedna z legend głosi, iż pewien człowiek popadł w bankructwo i gdy nie miał za co utrzymać rodziny, Mikołaj miał wrzucić w nocy przez komin trzy sakwy monet.

Mikołajki obchodzone są 6 grudnia. W wigilię tego dnia dorośli wkładają dzieciom prezenty pod poduszkę. W całej Polsce utarło się, że to w nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj odwiedza najmłodszych. Mikołajkowe tradycje różnią się jednak znacznie w wielu regionach kraju. Według ludowych tradycji święty Mikołaj jest patronem pasterzy i bydła, które chroni przed wilkami. Dlatego właśnie 6 grudnia pasterze składali mu specjalne ofiary w postaci wieńców z lnu i konopi, kładąc na nich jaja kurze i gęsie.

Zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja był znany w niektórych regionach Polski już w XIX wieku. Święty odwiedzał domy razem z aniołkiem i rogatym diabłem, przepytywał dzieci z pacierza i pytał rodziców o ich zachowanie. Grzecznym wręczał łakocie, tym złym dawał rózgi.

Dziś przybył o do naszej szkoły. Wyczekiwany i witany z wielką radością. Wręczył prezenty wszystkim bez wyjątku. Nawet tym, którzy nie do końca byli grzeczni… Ale przecież Mikołaj jest święty, więc niejako „z urzędu” musi wykazać się świętą cierpliwością i nie może stracić wiary w człowieka i to, że każdy ma w sobie pokłady dobroci, czasem tylko zakopane głębokoJ i wcześniej czy później zostaną odkryte.

Prezenty nie zawsze muszą mieć wartość materialną. Czasem wystarczy dobre słowo czy uśmiech.

Uśmiech bogaci obdarzonego, nie zubożając dającego.

Stapulensis Jacobus Faber