NARODOWE CZYTANIE

IMG_7429

Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012.

Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura – wcześniej m.in wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Warszawskie oficjalne czytanie epopei narodowej miało miejsce w Parku Saskim.

W czasie kolejnych edycji akcji Narodowe Czytanie odczytywane były następujące dzieła polskich literatów:

  • 8 września 2012 – Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
  • 7 września 2013 – Dzieła Aleksandra Fredry
  • 6 września 2014 – Trylogia Henryka Sienkiewicza
  • 5 września 2015 – Lalka Bolesława Prusa
  • 3 września 2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza
  • 2 września 2017 – Wesele Stanisława Wyspiańskiego
  • 8 września 2018 – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego

(źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowe_Czytanie)

 

My również przyłączyliśmy się do tej pięknej akcji. Bardzo ważne jest bowiem przypominanie, że czytanie książek wcale nie jest ani niemodne, ani „obciachowe”. Wręcz przeciwnie, ubogaca, rozwija i uwrażliwia każdego.

Z niełatwym tekstem „Przedwiośnia” zmierzyli się uczniowie, nauczyciele, pan dyrektor oraz pani Beata Adamczyk- dyrektor Instytucji Kultury pn. Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowcu. Wszyscy świetnie sobie poradzili, czego wyrazem było zaciekawienie i zasłuchanie widowni.

Czytanie książek to najfajniejsza rzecz jaką wymyślił człowiek dla drugiego człowieka. Namawiamy wszystkich gorąco – czytajcie książki. Naprawdę warto!