ZAPOMNIANY BOHATER…

Jeśli dzięki jakiemuś człowiekowi było na ziemi trochę więcej miłości i dobra, światła i prawdy, to jego życie miało sens.

Alfred Delp

19 czerwca 2017 roku w Instytucji Kultury w Opatowcu uczestniczyliśmy w spotkaniu ?Zapomniany bohater, ksiądz Franciszek Pluta?, którego celem było przedstawienie postaci księdza ? bohatera pochodzącego z Kociny. Współorganizatorami imprezy były: E. Szczęsna ? Kusak, dyrektor Zespołu Szkół w Opatowcu oraz Beata Adamczyk, dyrektor Instytucji Kultury w Opatowcu.

Honorowym gościem spotkania był lekarz – chirurg Stanisław Niepsuj (siostrzeniec i wieloletni przyjaciel ks. Pluty), który przyjechał wraz z rodziną z Olsztyna. Pan doktor barnie i ciekawie opowiadał o życiu swojego ojca chrzestnego. Przybyli także członkowie rodziny księdza z Kociny ? Janusz Cabaj, Radny Gminy Opatowiec, rodzina z Kielc i Krakowa.

Podczas spotkania promowano również książkę pt. ?Ojciec tysiąca sierot? autorstwa Leonarda Pluty, bratanka księdza.

W uroczystości  wzięli udział: Sławomir Kowalczyk – Wójt Gminy Opatowiec, Andrzej Malec – Przewodniczący Rady Gminy, dyrektorzy i kierownicy jednostek samorządowych z terenu Gminy, pracownicy Urzędu Gminy, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Opatowcu oraz społeczeństwo Gminy Opatowiec.

Po powitaniu gości przez  Wójta Gminy, uczniowie Gimnazjum w Opatowcu zaprezentowali przedstawienie, w którym pokazali  życie księdza F. Pluty –  katolickiego duchownego, który w czasie II wojny światowej uratował grupę ponad stu polskich sierot wojennych z obszaru byłego Związku Sowieckiego.

Spotkanie było niezwykłą i ciekawą lekcją historii, dzięki której nie tylko poznaliśmy postać księdza Franciszka, ale także okazją do refleksji nad tym, że:

Życie nie tylko po to jest, by brać

Życie nie po to, by bezczynnie trwać

I aby żyć, siebie samego trzeba dać?