OJCZYZNA W SERCACH SIĘ ZACZYNA…

IMG_4490

Kilka ostatnich dni to czas świętowania z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

W sobotę 11 listopada uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w Kościele Parafialnym w Sokolinie. Po mszy poczty sztandarowe oddały honor poległym żołnierzom przed tablicą upamiętniającą bohaterów, a uczniowie zapalili znicze. Wszyscy zebrani odmówili też modlitwę w intencji poległych oraz Ojczyzny.  W tym samym dniu po południu odbyły się gminne obchody „Święta Niepodległości” na których oczywiście nie mogło nas zabraknąć. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Parafialnym w Opatowcu, potem uczestnicy przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie wysłuchali przemówień oraz złożyli kwiaty.

Ciąg dalszy miał miejsce 13 listopada, na uroczystym apelu przygotowanym pod kierunkiem pani Lucyny Tułak przez klasę VI i IV z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Krzczonowie. Uczniowie przypomnieli wszystkim  ważne dla Polski daty i wydarzenia historyczne, a także postać patrona naszej szkoły Jana Pszczoły „Wojnara” i Jego żołnierzy. Uczennice klasy IV pod kierunkiem pana Wiesława Tomala wzruszyły przepięknym wykonaniem piosenek patriotycznych, a całości dopełniała nostalgiczna dekoracja autorstwa pani Izabeli Bryły.

Ostatnim punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był dzień 14 listopada – uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego  w Opatowcu. Wszyscy uczestnicy na czele z pocztami sztandarowymi, udali się do Kościoła Parafialnego, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta podczas której dokonano poświęcenia sztandaru. Potem był uroczysty przemarsz pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Po oficjalnym powitaniu wszystkich zebranych, odśpiewaliśmy hymn, a potem nastąpiła ceremonia przekazania sztandaru społeczności szkolnej. Po prezentacji sztandaru nadszedł czas na podziękowania i wystąpienia okolicznościowe, a na koniec część artystyczna przygotowana przez uczniów.

O święcie Naszej Ojczyzny pamiętamy też tworząc w klasach gazetki ścienne o tematyce niepodległościowej, a wychowawczyni klasy 0 pani Wanda Migasińska przygotowała dla dzieci lekcję patriotyzmu „Kto Ty jesteś?” Podczas zajęć uczyła dzieci takich pojęć jak: symbole narodowe, flaga, godło, hymn, ojczyzna, patriotyzm. Dzieci słuchały Mazurka Dąbrowskiego stojąc w prawidłowej dla Polaków postawie, dyskutowały czy w czasie pokoju można być patriotą oraz za co kochają Polskę. Kolejnym zadaniem małych patriotów był wykonanie godła oraz flagi. Dzieci wywiązały się z niego znakomicie. Dla dzieci była to „praktyczna” lekcja patriotyzmu, który powinniśmy tłumaczyć, zaszczepiać i pielęgnować już od najmłodszych lat.

„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawo do przyszłości.”

Józef Piłsudski