PO CO I JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI?

dofinansowanie-do-wymiany-piecow-program-zorza-wfosigw-wfos

04.02.2019r.

„ZIEMIA NIE DA SOBIE RADY, SEGREGUJMY WIĘC ODPADY” – to nie tylko hasło konkursu na zbiórkę surowców wtórnych, ale najprawdziwszy fakt.

Według WWF (Światowego Funduszu na rzecz Przyrody) – organizacji pozarządowej i ekologicznej o charakterze międzynarodowym powstałej w 1961 roku, której misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą w polskich domach powstaje rocznie 12 milionów ton odpadków, których większość ląduje na wysypiskach. Aż 2 miliony ton trafia do lasów lub domowych palenisk. Tylko 14% śmieci poddawane jest recyklingowi, natomiast prawie 80% odpadów komunalnych trafia na składowiska.

Foliowa torebka służy nam przeciętnie 12 minut – tyle trwa średnio droga ze sklepu do domu. Potem torebka ląduje w koszu. Wiele wyrzucanych codziennie na świecie foliówek trafia do oceanów. Żółwie morskie mylą je z meduzami, połykają i giną w męczarniach. Problem ten dotyczy również wielu innych gatunków. Według ONZ co roku przez śmieci w oceanach ginie około 1 milion morskich zwierząt. Od naszych codziennych decyzji zależy także ich los.

Górę śmieci można zmniejszyć poprzez selektywną zbiórkę odpadów i recykling. Plastik odzyskany z butelek służy do produkcji polarów. Ponowny przerób gazet to mniej wyciętych drzew – aby wyprodukować 1 tonę papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew.

Coraz więcej Polaków zaczyna zdawać sobie sprawę, jak wielkim problemem jest nadmierna ilość śmieci i podejmuje działania w kierunku poprawy tej sytuacji. I to jest postawa jak najbardziej godna pochwały, ale żeby przynosiła jak najlepsze efekty nadal potrzebne są szkolenia jak prawidłowo segregować śmieci. A wiadomo, że „czym skorupka za młodu nasiąknie…”, dlatego pracownicy  ZGOK – RCEE Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi -Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzędowie prowadzą szkolenia na temat segregacji  śmieci w szkołach. Takie szkolenie odbyło się również dzisiaj w naszej szkole. Uczniowie obejrzeli prezentację, wysłuchali wykładu oraz w przećwiczyli praktycznie segregację. Wszyscy doskonale sobie poradzili z zadaniami, więc można wnioskować, że doskonale wiedzą po co i jak segregujemy śmieci. Teraz tylko trzeba wiedzę wprowadzić w życie i uświadomić wszystkich domowników, a nasza planeta na pewno odetchnie z ulgą.

„NIE OTRZYMALIŚMY ZIEMI OD NASZYCH PRZODKÓW, POŻYCZYLIŚMY JĄ OD NASZYCH DZIECI…”