PIECZENIE PIERNICZKÓW…AKCJA!

„Pierniki mają niesamowitą wrażliwość i jakimi emocjami się je obdarzy, wygniatając i wałkując, takimi nasiąkną, a potem oddadzą z nawiązką…”

Magdalena Kordel, Serce z piernika

Nie wiadomo, kto wymyślił pierniki, wiadomo natomiast, że ciastka zbliżone smakiem do pierniczków jadano już w starożytności. W średniowieczu ciastka z dodatkiem korzennych przypraw stały się specjalnością zakonników, w szczególności benedyktynów. Tak pierniki trafiły do Polski, a miastem słynącym z ich wyrobu jest Toruń. Najstarszy polski przepis pochodzi z XVIII wieku i został zapisany w… poradniku medycznym jako specyfik zalecany podczas przeziębienia i niestrawności.

Pierniczki należy upiec wcześniej i pozostawić, aby zmiękły należycie. W tym roku udało nam się nareszcie (po „pandemicznej przerwie”) zrealizować akcję pieczenia pierniczków w szkole. W środę – 7 grudnia piekły swoje pierniczki klasy I-III, a w piątek klasy IV-VIII. Dzieci przyniosły gotowe ciasto, sporządzone w domu według tradycyjnych przepisów. I zaczęło się… W ruch poszły stolnice, wałki, foremki i blaszki. Już po chwili pierwsze pierniczki trafiły do piekarników, przy których cały czas czuwała pani Mariola. Zapach w całej szkole od razu przypomniał nam, że święta tuż, tuż. Dzięki sprawnej organizacji pracy i  zaangażowaniu wszystkich  tegoroczne pieczenie pierniczków udało się znakomicie. Także dzięki nowym piekarnikom zakupionym w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.