XXXIII TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA 10-15 marca 2025 r.

Tegoroczna edycja projektu Tydzień Kultury Języka skupia się wokół humoru – postaci, sytuacji i słowa. Poszukiwanie, badanie, analizowanie różnorodnych aspektów humoru w tekstach literackich kształci umiejętności językowe, krytyczne i interpretacyjne.

W poniedziałek w naszej szkole w godny sposób uczciliśmy wybitne postaci uznane przez Sejm i Senat RP za Patronów 2025 roku. Chętni uczniowie z klas starszych wykonali ciekawe projekty o życiu i działalności m. in.: Stefana Żeromskiego, Olgi Boznańskiej, Antoniego Słonimskiego, ks. prof. Józefa Tischnera, Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, Władysława Stanisława Reymonta.

Spotkanie w bibliotece było okazją do posłuchania fragmentów książki ,,Sposób na Alcybiadesa”    Edmunda Niziurskiego.

Równolegle odbył się konkurs na opowiadanie z puzzli– należało poukładać i przykleić na kartkę w jak najszybszym tempie pocięty w kawałki tekst, zachowując prawidłową kolejność wydarzeń.

We wtorek 18 uczniów z zapałem przystąpiło do konkursu plastycznego ,,Mój ulubiony bohater literacki”. Stworzyli z nich cudowną wystawkę. Każda praca podpisana została numerkiem i odtąd można było głosować wg preferencji.

Środa upłynęła nam pod znakiem dyktanda-wyłoniono Mistrza Ortografii w grupie młodszej –klasy II-IV i starszej- klasy V-VIII.

W czwartek odbyła się wycieczka do Kazimierskiego Ośrodka Kultury gdzie młodsi uczniowie obejrzeli ,,Jasia i Małgosię” a starsi spektakl ,,Teatr vs film” w wykonaniu Poznańskiego Teatru Aktora. Uczniowie uświadomili sobie, że  oba media, choć różnią się formą przekazu, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu naszego społeczeństwa.

W piątek odbyło się spotkanie autorskie z panią Patrycją Jaglińską , która opowiadała nie tylko o genezie książki ,,Nieświadoma”, o tym skąd wziął się u niej pomysł na taką fabułę, ale o pasji jaką są dla niej same książki, o tym jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem, jak wygląda proces wydawniczy. Przy okazji, na prośbę pani Małgorzaty Woźniak, zaprezentowała niesamowite prace plastyczne swojej córki Amelii, absolwentki naszej szkoły.

Na zakończenie długo oczekiwany moment-ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów wykonanych przez panią Magdalenę Trojan.

KONKURS PLASTYCZNY:

I miejsce-Amelia Kobierska kl. V

II miejsce-Lena Grzesik kl. I

III miejsce Lena Bątkowska kl. V i Eliza Fetela kl. VIII

Wyróżnienie: Nikola Kawka, Nadia Jaglińska, Franciszek Kłos, Aleksandra Drobisz, Karolina Jach, Szymon Walczak, Dominika Rams, Karol Rams, Zuzanna Szafranek

Konkurs ,,OPOWIEŚĆ Z PUZZLI”:

I miejsce-Dominika Rams kl. V

II miejsce-Emilia Sowińska kl. VIII

III miejsce-Barbara Grudzień kl. VIII

KONKURS ORTOGRAFICZNY

Klasy młodsze

I miejsce –Krzysztof Kukla kl. III i Jakub Jagielnik kl. lV

II miejsce-Kacper Małek kl. III

III miejsce Nadia Jaglińska kl. II

Klasy starsze

I miejsce –Jakub Rams kl.VIII

II miejsce-Dominika Rams kl.V

III miejsce-Filip Gołębiowski kl.V i Szymon Walczak kl.V

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa w kulturze „wysokiej” i w działaniach, które umożliwiają rozwój człowieka bez względu na wiek i osiąganie samorealizacji.

 

Maria Pawłowska