CZARKOWY

IMG_7599

 W niedzielę 23 września 2018 roku przy Pomniku Zwycięstwa Legionów w Czarkowach w gminie Nowy Korczyn oddano hołd poległym w bitwie korczyńskiej legionistom. Oddziały pod dowództwem Józefa Piłsudskiego między 16 a 23 września 1914 roku stoczyły w tym miejscu krwawy bój z oddziałami rosyjskimi.

Nie mogło zabraknąć delegacji naszej szkoły. Przybyliśmy pod pomnik liczną grupą – harcerze, uczniowie klas VI – VIII pod opieką nauczycieli oraz pan dyrektor.

  1. rocznica chrztu bojowego 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich zbiegła się w tym roku z 90. rocznicą odsłonięcia pomnika.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Uroczystość w Czarkowach odbyła się zgodnie z ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z kompanią honorową żołnierzy służby przygotowawczej z kieleckiej Bukówki i pocztem flagowym. W uroczystości wzięła również udział Orkiestra Wojskowa Garnizonu Kraków.

Obchody rozpoczęła polowa msza święta. Potem przemówienia okolicznościowe, a następnie odbył się apel pamięci i złożenie wiązanek  pod pomnikiem. W imieniu społeczności szkoły w Krzczonowie wiązankę złożyli i zapalili znicze harcerze na czele z dyrektorem szkoły – panem Tomaszem Paluchem.

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

Józef Piłsudski