PRACOWANIA EDUKACJI EKOLOGICZNO – PRZYRODNICZEJ

W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła realizuje PROGRAM DLA GMIN WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO pn.  PRACOWANI EDUKACJI EKOLOGICZNO – PRZYRODNICZEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ. Pełna nazwa zadania „Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej – czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii”. Projekt dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cele edukacyjne zadania:

  • polepszenie warunków nauczania przedmiotów przyrodniczo – środowiskowych w szkołach podstawowych poprzez zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych,
  • podniesienie jakości edukacji ekologicznej w szkołach podstawowych, kształtowanie zainteresowań uczniów ekologią, ochroną przyrody i środowiska,
  • poszerzenie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów przyrodniczych/środowiskowych w szkole podstawowej,
  • integracja, komplementarność działań w zakresie edukacji ekologicznej na terenie gminy poprzez współpracę szkoły, urzędu gminy, społeczności lokalnej i innych jednostek.

W ramach projektu podejmowane są różnorodne działania. W miesiącu wrześniu była to akcja sprzątania świata oraz konkurs plastyczny o takiej samej tematyce.

Dnia 10 października w ramach realizacji projektu uczniowie klasy VII i VIII wraz z opiekunami – Małgorzatą Nowakowską i Barbarą Niedzielą odbyli wycieczkę do – Koszyc, Dobiesławic i Bejsc. Celem ekologicznej wyprawy było zapoznanie się z  alternatywnymi źródłami energii  elektrycznej oraz z urządzeniami wytwarzającymi „czystą energię”.

W mglisty poranek dotarliśmy do elektrowni wiatrowej w Koszycach, oczekując na  naszego przewodnika pana Mirosława Boksę podziwialiśmy niezwykle malowniczą i klimatyczną atmosferę tego miejsca w zastanych warunkach pogodowych. Wiatraki spowite w oparach mgły wyłaniały się stopniowo w  promieniach słonecznych. Do pełni szczęścia zabrakło odpowiedniej siły wiatru aby podziwiać ich majestatyczność z obracającymi się skrzydłami. Robiąc ciekawe, pamiątkowe zdjęcia zaliczyliśmy przy okazji malowniczy plener fotograficzny. W trakcie zwiedzania elektrowni wiatrowej uczniowie zadawali liczne pytania na temat funkcjonalności inwestycji i zastosowanej  technologii. Po wysłuchaniu wyczerpujących odpowiedzi nabrali przekonania, że obiekt jest dobrym przykładem ekonomicznych i ekologicznych korzyści, jakie dają zasoby energii wiatrowej. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę ciekawymi informacjami, które  usłyszeli od p. Mirosława Boksy.

Jak „łapie się” energię słoneczną na dachu budynku i przetwarza w energię elektryczną za pomocą baterii słonecznych, których elementy składowe nazywane są fotoogniwami lub ogniwami fotowoltaicznymi uczniowie dowiedzieli się w gospodarstwie państwa Wiśniewskich  w Dobiesławicach. Młodzież poznała również  zasady  instalacji i eksploatacji baterii słonecznych. Dzięki produkcji własnej i ekologicznej energii solarnej, można sporo zaoszczędzić na zakupie prądu a tym samym przyczynić się w znacznym stopniu ochrony środowiska naturalnego. Z takim przekonaniem udaliśmy się do ostatniego miejsca naszej wyprawy.

Młyn w miejscowości Bejsce to piękny obiekt na rzece Nidzicy, w całości murowany z czerwonej cegły, położony wśród łąk nad spokojną młynówką. Widoczny z daleka zabytkowy  budynek jest bardzo dobrze zachowany. Młyn nie działa od kilku lat, ale w komorze turbiny pracuje mała elektrownia wodna. Przepływająca przez turbinę woda napędza jej wirnik, który podobnie jak w przypadku turbin wiatrowych napędza generator prądotwórczy. Tak energia spadku wody zamieniana jest na prąd elektryczny o czym  przekonali się uczniowie. Dowiedzieli się również  jakie są  podstawowe urządzenia siłowni wodnej oraz jak działają elementy mechaniczne i elektryczne małej elektrowni wodnej. Kolejny przykład produkcji „czystej” energii wywołał duże zainteresowanie wśród uczniów i wiele pytań do pana Mirosława Boksy, któremu dziękujemy za udostępnienie obiektów i przekazaną wiedzę na temat alternatywnych źródeł energii, które są szansą dla poprawy środowiska naturalnego i zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

W drodze powrotnej do szkoły zatrzymaliśmy się w centrum Bejsc, gdzie w parku nad malowniczym stawem podziwialiśmy biały Pałac Badenich – Mały Belweder. Pałac został zaprojektowany przez architekta Jakuba Kubickiego, który to kilkanaście lat później zaprojektował  warszawski Belweder. Obie budowle są podobne, oczywiście poza wielkością. Obecnie w pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej, ale i tak jest to cudne miejsce co jednogłośnie stwierdziliśmy. Po tak wielu atrakcjach nadszedł czas na zjedzenie posiłku w budce z kebabem. Posileni, pełni wrażeń  i dobrego humoru wróciliśmy do szkoły .

                                                                         Informacja – Małgorzata Nowakowska