UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA POMNIKA W KOCINIE

20181016_093726

W niedzielę 14 listopada 2018 roku w Kocinie odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika Lotników Liberatora B24J Ew-250L, którzy zginęli w starciu z niemieckimi nocnymi myśliwcami. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem świętej Barbary odprawiona przez  dziekana dekanatu wiślickiego, księdza Wiesława Stępnia i proboszcza parafii w Kocinie, księdza Wojciecha Michalskiego.

Po nabożeństwie, na placu obok kościoła odbyła się część oficjalna. Najpierw pan Jakub Różycki – członek komitetu społecznego, dzięki którego staraniom udało się wybudować pomnik przedstawił rys historyczny wydarzeń z października 1944 roku, a także dotyczących bitwy pod Kociną we Wrześniu’39. Tekst jego wystąpienia tłumaczony był na język angielski z myślą o biorących udział w ceremonii rodzinach poległych lotników, które przyjechały z Wielkiej Brytanii.

W uroczystości oprócz przedstawicieli rodzin alianckich lotników, którzy zginęli w katastrofie koło Kociny – 16 października 1944 roku udział wzięli brytyjski konsul, pochodzący z Kociny poseł Jacek Wilk, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek województwa Adam Jarubas. Przybyli również przedstawiciele lokalnych samorządów, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń – z województw świętokrzyskiego i małopolskiego oraz mieszkańcy Kociny, Krzczonowa i sąsiednich miejscowości.

Gości powitał wójt gminy Opatowiec, Sławomir Kowalczyk. Podkreślając w swoim wystąpieniu żołnierskie męstwo lotników alianckich, zapewnił, że pamięć o wydarzeniach z października 1944 roku jest wciąż żywa.

Odsłonięcia pomnika dokonało dziewięć osób, w tym rodziny poległych lotników. 2-metrowej wysokości obelisk, wykonany z czerwonego piaskowca, poświęcili księża Wiesław Stępień i Wojciech Michalski. Odczytano Apel Pamięci, a żołnierze kompanii reprezentacyjnej z Dęblina oddali salwę honorową.

O oprawę uroczystości zadbały jednostka wojskowa oraz orkiestra wojskowa z Dęblina. W części artystycznej wystąpili uczniowie szkół w Krzczonowie i Opatowcu.

Uroczystości odbyły się pod patronatem narodowym prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.