NARODOWE CZYTANIE 2019 – OSIEM NOWEL NA ÓSMĄ EDYCJĘ

osiem-nowel-na-osma-edycje-narodowego-czytania

W naszej szkole, dnia 6 września 2019 roku o godzinie 10.00 odbyło się Narodowe Czytanie 2019. Równolegle czytali uczniowie w Szkole Podstawowej w Opatowcu.

Na początku uczennica klasy VIII odczytała fragment listu prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym prezydent uzasadnia wybór tekstów. W tym roku Narodowe Czytanie odbywa się już po raz  ósmy, a czytane są wybitne utwory literatury polskiej, zbiór zatytułowany „Nowele polskie”. Cechą  wspólną utworów jest „polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem” napisał prezydent Duda.

Po krótkim wstępie rozpoczęliśmy wspólne czytanie. Uczniowie z klas IV – VIII, pan dyrektor Tomasz Paluch oraz polonistka pani Maria Pawłowska przybliżyli fragmenty polskich nowel, były to:

  1. Dobra pani – Elizy Orzeszkowej
  2. Dym – Marii Konopnickiej
  3. Katarynka – Bolesława Prusa
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza
  5. Orka – Władysława Stanisława Reymonta
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego
  7. Sachem – Henryka Sienkiewicza
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego

Każdy fragment poprzedzony był krótką informacją na temat utworu – kiedy i jakich okolicznościach powstał, o czym opowiada i kim są bohaterowie. Pozwoliło to jeszcze lepiej zrozumieć czytane teksty.

Czytający byli świetnie przygotowani, co sprawiło, że niełatwe treści można było łatwo przyswoić i wczuć się w atmosferę utworu. Wszyscy zebrani z zainteresowaniem i zaciekawieniem słuchali czytanych fragmentów i z pewnością niejedna osoba sięgnie po nowele, żeby przeczytać je w całości. Do czego szczerze zachęcam wszystkich.