NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI – SZKOŁA DO HYMNU 2020

Szkola_do_hymnu_2020

W najbliższą środę, 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Jest to dzień, który upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918).

Zawsze z tej okazji w szkole spotykaliśmy się wszyscy na uroczystym apelu, w czasie którego uczniowie przypominali drogę Polski do Niepodległości. W tym roku w związku z panującą epidemią i koniecznością nauki zdalnej, nie będzie apelu, wierszy, piosenek, historii, odświętnych strojów… Ale przecież patriotyzm, czyli miłość i szacunek Ojczyzny mamy w sercach. I trudno wyobrazić nam sobie, że nie uczcimy narodzin Wolnej i Niepodległej Polski. Otóż będziemy świętować – może inaczej, ale będziemy – pomyślimy wyjątkowo dobrze i ciepło o naszym kraju, uzmysłowimy sobie jak piękna jest nasza Ojczyzna i jak dobrze jest mieć swoje miejsce na ziemi… A swoje przywiązanie do kraju wyrazimy biorąc udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11.

Przypomnijmy najważniejsze informacje o hymnie narodowym.

Mazurek Dąbrowskiego – polska pieśń patriotyczna z 1797 roku, od 26 lutego 1927 oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.  Słowa hymnu – nazywanego Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech – zostały napisane przez Józefa Wybickiego. Autor melodii, opartej na motywach ludowego mazurka (właściwie mazura) pozostaje nieznany. Pieśń powstała w mieście Reggio nell’Emilia w północnych Włoszech.

Publicznie hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza w szczególności w czasie uroczystości oraz świąt i rocznic państwowych. Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek.