WIOSNA, ACH TO TY!

21 marca to pierwszy dzień wiosny, na który każdy czeka z utęsknieniem. Zatem, gdy nadejdzie, należy go odpowiednio uczcić.

W naszej szkole uczniowie wraz z  przedszkolakami oraz swoimi wychowawcami, witali wiosnę w sposób urozmaicony, ciekawy i kolorowy. Uczniowie szkoły od rana tworzyli kolorowe banery, kwiaty z bibuły, natomiast najmłodsi wraz z paniami zrobili „Marzannę”.  Każde dziecko posiadało jakiś element związany z wiosną – chorągiewki, kolorowe kwiaty i transparenty. Barwny korowód wyruszył sprzed szkoły z hasłem: „Witaj wiosno, żegnaj zimo”. Podczas spaceru głośne śpiewy wzbudzały zainteresowanie mieszkańców, którzy witali nas z uśmiechem.

Kiedy uczniowie dotarli nad pobliski staw, nadszedł czas na pożegnanie zimy i przywitanie wiosny. Zebrane wokół słomianej kukły dzieci głośno pożegnały zimę i jej panowanie zakończyło się na dobre, kiedy Marzanna spłonęła. Wreszcie pani Wiosna mogła poczuć się najważniejsza. Marzanna jest od wieków znana w Polsce jako bogini  słowiańska symbol zimy i śmierci, znana również pod nazwą kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny.

Następnie rozpoczęły się wesołe śpiewy w wykonaniu przedszkolaków oraz uczniów klas I-III. Oczywiście nie mogło zabraknąć : „Marzanno , Marzanno, ty zimowa panno…” oraz „Maszeruje wiosna…” Starsi uczniowie nie byli gorsi i pokazali, że też potrafią śpiewać. „Stokrotka” zabrzmiała gromko i radośnie.

Po przyjściu do szkoły dzieci klas młodszych brały udział w zabawach sportowych, natomiast dzieci z przedszkola wykonały prace plastyczne o tematyce wiosennej.

Pierwszy dzień wiosny można uznać za bardzo udany. Po takim głośnym i radosnym powitaniu Wiosna z pewnością zagości u nas już na dobre.

Magdalena Trojan