WIELKANOC 2022

IMG_3348

Wielkanoc, Niedziela Wielkanocna, także: Wielka Niedziela, Zmartwychwstanie Pańskie – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

Poprzedzający Wielkanoc tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale).

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której zapala się paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni – oktawę wielkanocną, a szerzej – na cały Okres wielkanocny, trwający 50 dni, a którego zakończeniem jest dzień pięćdziesiątnicy – Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa.

(źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc)

Dziś, w ostatnim dniu nauki przed rozpoczęciem wiosennej przerwy świątecznej, spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej aby przypomnieć istotę Świąt Wielkanocnych i złożyć sobie życzenia.

Piękne przedstawienie przygotowali uczniowie pod kierunkiem katechetki, pani Anny Pudłowskiej oraz pana Wiesława Tomala. Mieliśmy okazję powtórzyć sobie co oznaczają poszczególne dni Wielkiego Tygodnia i jakie są najważniejsze symbole Wielkanocy. Uczniowie przeprowadzili nas przez cały Wielki Tydzień zaczynając od Niedzieli Palmowej, przez Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę, aż do Wielkiej Niedzieli – dnia radości.

Dowiedzieliśmy się również, że jajka – jeden z najważniejszych symboli Wielkanocy – jak wierzono dawniej – mają niezwykła moc odwracania od człowieka złych mocy i jak głoszą kroniki umieszczono je w fundamentach Kościoła Mariackiego w Krakowie.

Nie mogło zabraknąć informacji o poniedziałku wielkanocnym, czyli śmigusie – dyngusie. W tym dniu można, a nawet trzeba nawzajem polewać się wodą(oczywiście z umiarem i wyczuciem), która ma moc oczyszczającą, żeby uniknąć złych uczynków. Występujący uczniowie z radością zadbali o to, aby każdy został polany oczyszczającą wodą.

Kolejnym punktem spotkania było wręczenie dyplomów uczniom, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie na palmę wielkanocną. Wszystkie były przepiękne – kolorowe, oryginalne. Wykonane z pełnym zaangażowaniem i dużą pomysłowością. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy.

Później tradycyjnie wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy „Zmartwychwstał Pan”, a na zakończenie pan dyrektor Tomasz Paluch złożył wszystkim życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych i przypomniał, że przerwa świąteczna trwa do wtorku 19 kwietnia, czyli spotykamy się w środę 20 kwietnia.

Ja również składam wszystkim serdeczne życzenia.

Niech nadchodzące Święta Wielkiej Nocy przyniosą same radosne i szczęśliwe dni. Niech ten czas będzie pełen wzajemnej życzliwości i okazją do spędzenia wspaniałych chwil w gronie najbliższych. Wesołych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Wesołego Alleluja!