PIKNIK EKOLOGICZNY W UMIANOWICACH

Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego uczniowie naszej szkoły w poniedziałek 18-ego września 2023r. wzięli udział w pikniku ekologicznym w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Była to kolejna impreza w ramach kampanii „Razem tworzyMY EKOświętokrzyskie” organizowanego dla szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego.

Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwie grupy- młodszą – kl  1-3 i starszą kl 4-8. Na początek zaproszono wszystkich do obejrzenia spektaklu Teatru Kultureska, który wywołał dużo śmiechu i radości. Przedstawienie na świeżym powietrzu było lekcją ekologii.

Następnie młodsze dzieci uczestniczyły w warsztatach – „Czerpanie papieru”, podczas których dowiedziały się, jak robi się papier z makulatury. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło najmłodszym spotkanie ze zwierzętami w Zagrodzie. Większość czworonogów można było pogłaskać. Po wejściu na prawie 10-cio metrową wieżę,  dzieci z dużym zaangażowaniem  obserwowały teren przez lornetki w poszukiwaniu ukrytych figurek ptaków. Były również gry, zabawy, konkursy oraz tor przeszkód. Na koniec wysłuchały ciekawych opowieści o ptakach drapieżnych.

 

Grupa starsza natomiast uczestniczyła w różnorodnych warsztatach. Dowiedzieliśmy się o rodzajach zanieczyszczeń POWIETRZA i sposobów poprawy jego jakości, segregacji ODPADÓW, gdzie uczniowie zapoznali się z informacjami, które odpady i dlaczego powinny być umieszczane w odpowiednich pojemnikach. Ostatnim „przystankiem” były warsztaty pt: WODA. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób oszczędzać wodę, a następnie mieliśmy możliwość obejrzeć zwierzęta żyjące w rzekach województwa świętokrzyskiego- żółwie, jaszczurki i ryby w ogromnym akwarium. Uczniowie wykazali się świetną znajomością nazw gatunków ryb słodkowodnych. Brali tez udział w konkursach i quizach, które organizowano przy każdym ze stanowisk i zdobyli wiele nagród.

Na pożegnanie zostaliśmy obdarowani sadzonkami drzewek i roślin doniczkowych.

Izabela Bryła, Kazimiera Widłak