„DLA CIEBIE POLSKO…”

IMG_4052

28 września 2017 roku (w czwartek) uczniowie klasy VI i VII wraz z wychowawczyniami wybrali się do Opatowca. Celem wyjazdu było:

  • obejrzenie wystawy „Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego”, która dostępna był w Gminnej Instytucji Kultury,
  • zapalenie zniczy przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz na mogiłach żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej.

Wystawa „Dla Ciebie Polsko” to jedno z wydarzeń, które Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec realizuje w ramach programu współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju” jako zadanie pod nazwą „Józef Piłsudski – pierwsze boje legionistów na terenie Gminy Opatowiec – upamiętnienie Marszałka w 150 rocznicę urodzin”. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – Delegatura Kielce. Składała się z 37 roll- upów czyli rozwijanych banerów z drukiem na których można było przeczytać o najważniejszych wydarzeniach z dziejów walki Polski o niepodległość po I wojnie światowej oraz obejrzeć wiele ciekawych zdjęć. O wystawie opowiadały panie Beata Adamczyk – dyrektor Gminnej Instytucji Kultury oraz Anna Kaczmarczyk – nauczycielka historii w szkole w Opatowcu oraz w tym roku szkolnym również w klasie VII w naszej szkole. Po obejrzeniu wystawy obejrzeliśmy fragmenty fotorelacji z  uroczystości „Opatowiec w hołdzie Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i Jego Legionom”, która miała miejsce 14 września bieżącego roku.

Rok 2017 jest rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – żołnierza, polityka, gorącego patrioty, ojca II Rzeczpospolitej. Chociaż surowy i czasem niewybredny w słowach to przecież zawsze na pierwszym miejscu stawiał dobro Ojczyzny: „Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę.” Każdy Polak powinien znać postać Józefa Piłsudskiego i wzorować się na Jego patriotyzmie.

Marszałek mówił – „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Dlatego my nie pozwolimy aby pamięć o historii naszego narodu zaginęła. Pamiętamy i pamiętać będziemy…