… I TYLKO PAMIĘĆ ZOSTAŁA PO TEJ KATYŃSKIEJ NOCY…”

20180411_101022

Dzisiaj, 11 kwietnia 2018 roku harcerze z naszej szkoły oraz uczniowie klasy VII wraz z panem dyrektorem Tomaszem Paluchem i opiekunkami drużyny harcerskiej – paniami Beatą Tkacz i Lucyną Tułak wzięli udział w uroczystych obchodach DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ w Opatowcu. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem wiązanek i zapaleniem zniczy pod Dębem Pamięci przy Szkole Podstawowej w Opatowcu. Następnie wszyscy udali się do Domu Kultury, gdzie Wójt Gminy Opatowiec – pan Sławomir Kowalczyk powitał przybyłych gości, uczniów i mieszkańców gminy. Pan wójt przedstawił rys historyczny zbrodni katyńskiej oraz przypomniał o tragedii smoleńskiej.

Głos zabrał też Starosta Powiatu Kazimierskiego pan Jan Nowak. Obaj panowie podkreślali jak ważna jest pamięć historyczna i jak istotne jest aby młodzi ludzie byli pilnymi uczniami historii i nigdy nie powtarzali jej błędów i okrucieństw, a tylko rzeczy piękne i dobre.

Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na apel poświęcony pamięci żołnierzy i Ofiar Katynia oraz Ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem „Mogiłami znaczona jest historia Polski” przygotowany przez harcerzy ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu.

Ostatnim punktem uroczystości był recital pieśni patriotycznych Tomka Wachnowskiego do tekstów Adama Ochwanowskiego.

„Dziewięćdziesiąt sześć”

Na kamiennej tablicy nazwiska,

których zliczyć nie potrafisz

za nią mogiła na mogile

i też zliczyć nie potrafisz.

Są też puste krzesła

tych jest dziewięćdziesiąt sześć

i myślisz sobie…

czy to sen?

czy kolejna lekcja historii?

Nie wiesz, nie znasz odpowiedzi.

Może lepiej,

może jeszcze nie czas,

ale na pewno kiedyś przyjdzie

i rozsupła ten katyński węzeł

i podpowie, jak przebaczyć

a nie zapomnieć.

Anna Rodak