DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2021

IMG_2868

Nauczyciel… to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza, musi pochodzić od uczących się.

Taylor MacKenzie

 

W środę, 13 października, w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej.  Dzień ten to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela, chociaż zawsze podkreślamy, że jest to święto wielu osób: nauczycieli – czynnych i emerytowanych, uczniów, rodziców i pracowników szkoły.

Nasze obchody tego święta rozpoczęły się od powitania przez pana dyrektora szanownych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec pana Sławomira Kowalczyka, proboszcza parafii Sokolina księdza kanonika Tadeusza Śliwę, a także emerytowanych nauczycieli, Grono Pedagogiczne, uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Następnie głos zabrał pan Burmistrz, który życzył wszystkim cierpliwości i wytrwałości w wypełnianiu swoich obowiązków, a przede wszystkim jak najmniej nauki zdalnej. Słowa do wszystkich zgromadzonych skierował też ksiądz kanonik, który podkreślił, że nauczyciel to nie tylko zawód, ale przede wszystkim powołanie, a uczeń powinien chłonąć przekazywaną wiedzę i poszerzać ją nieustannie.

W dalszej części spotkania obejrzeliśmy piękne występy, które uczniowie przygotowali pod kierunkiem pani Marii Pawłowskiej oraz pana Wiesława Tomala. Występy rozpoczęli najmłodsi, czyli przedszkolaki. Dzieciaki pod czujnym okiem „swoich pań”: Magdaleny Trojan i Barbary Zbertek zaprezentowały się w pięknym tańcu i piosence, a na zakończenie jeszcze gromkim „Sto lat”.

Jak co roku w tym dniu pan dyrektor wręczył nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. Pan dyrektor zaś otrzymał nagrodę od Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec.

Czego można życzyć nauczycielom w dniu Ich święta? Przede wszystkim aktywnych i chętnych do pracy uczniów, zdrowia, niewyczerpanych sił i energii. A podejmowany trud niech będzie źródłem wewnętrznej satysfakcji, ale też społecznego uznania.

A uczniom? Motywacji i zapału do nauki. Wykorzystywania tego, że nauczyciele chcą przekazywać Wam wiedzę. Nie pytajcie „po co mi to?” Chłońcie wiedzę jak gąbka wodę, bo „wiedza to skarb, który zawsze podąża za właścicielem”.