ŚWIĘTA MAJOWE

IMG_3432

„Oby najwyższym prawem było dobro narodu”

Marek Tulliusz Cyceron

Przed nami „majówka”, czyli czas świąt majowych, które są szczególnie ważne w historii naszej ojczyzny.  Każde z nich ma inny charakter, innych wydarzeń dotyczy. Łączy je wspólne przesłanie – wszystkie niosą wartości uniwersalne – szacunek patriotyzm, pamięć, miłość, wolność, solidarność. Wartości, które niezależnie do czasów są najważniejsze.

Aby te najbliższe dni nie kojarzyły nam się tylko z wolnym od szkoły i pracy, spotkaniami przy grillu, uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielką historii Lucyną Tułak, przygotowali apel podczas którego przypomnieli skąd wzięły się święta majowe i dlaczego świętujemy.

Rozpoczęliśmy tradycyjnie od odśpiewania polskiego hymnu narodowego, a następnie uczniowie klasy VI i V przedstawili historię świąt majowych.

1Maja – to Międzynarodowy Dzień Ludzi Pracy. Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1890 roku. W Polsce dzień 1 maja został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r. Bez względu na sposób w jaki świętowano dawniej i dziś ten dzień jedno jest pewne. Nie można zanegować wartości ludzkiej pracy.

2Maja – Dzień Flagi Państwowej oraz  Dzień Polonii i Polaków za granicą. Zgodnie z decyzją Sejmu, podjętą w 2004 roku, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione, by szerzyć wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

3Maja- rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791r. Konstytucja 3 maja 1791roku była pierwszą w Europie a drugą na świecie (po konstytucji  USA). Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Uchwalenie Konstytucji 3Maja uważane jest za jedno z najważniejszych i wydarzeń w historii naszego kraju. Mimo, że nie przetrwała długo – przestała obowiązywać w 1793 roku – przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa.

8Maja – rocznica zakończenia II wojny światowej, która trwała od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku(w Europie do 8 maja 1945 roku). Na lądzie, w powietrzu i na morzach walczyło ok. 110 mln żołnierzy. Zasięgiem działań wojennych objęta była prawie cała Europa, część Bliskiego Wschodu i oceany. W wojnie tej zginęło lub zaginęło ponad 55mln ludzi. Wykorzystano wszystkie znane rodzaje broni włącznie z bronią atomową. Z 8 na 9 maja 1945 roku w Berlinie przedstawiciele niemieckiego wojska w obecności delegacji państw antyhitlerowskich podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Zakończyła się wojna w Europie i zapanował pokój. Myśleliśmy, że już na zawsze…

Treści kształcące przeplatane były wierszami oraz piosenkami. Najbardziej znaną „Mazurek 3 Maja” zaśpiewaliśmy wszyscy razem – artyści i widownia. Trio w składzie: Magdalena Mystek, Daniel Fetela i Eliza Fetela na zakończenie przepięknie zaśpiewali piosenkę Marka Grechuty „Solidarność”. Jej słowa jakże aktualne są i dziś…

Przepiękny występ wokalno – taneczny przygotowały przedszkolaki pod kierunkiem pani Magdaleny Trojan i pani Barbary Zbertek.

Jestem pewna, że teraz już wszyscy będą wiedzieli dlaczego świętujemy w te dni majowe.

Na zakończenie pan dyrektor Tomasz Paluch przypomniał wszystkim, że do szkoły wracamy 4 maja.

Nie zapomnijcie o wywieszeniu flagi. Jest to symbol naszego niepodległego państwa i  oznaka naszego patriotyzmu. A hasło dzisiejszej uroczystości „Oby najwyższym prawem było dobro narodu” niech stanie się mottem każdego Polaka…